Updated – 2/7/2014

Division I Sectional Tournament – February 15, 2014                                                           

Mansfield Sr. High School, 124, N. Linden Rd, Mansfield, Ohio44906

Skip Fulton, Mgr.  B: 419-525-6344; C: 419-564-1175  Fax: 419-525-6365;

E-Mail: fulton.skip@mansfieldschools.org

 

Schools:  Anthony Wayne, Ashland, Cloverleaf, Findlay, Fremont Ross, Lima Sr., Mansfield Sr., Marion Harding, Perrysburg & Wooster (10)

 

Clay High School, 5665 Seaman Rd.Oregon43616

Mark Beach, Mgr.  B: 419-693-0665; Fax: 419-698-6066; E-Mail: mbeach@oregoncs.org

 

Schools:  Bowsher, Clay, Northview, Southview, St. Johns,(Toledo) St Francis, Springfield, Start, Waite & Whitmer (10)

Four (4) from each weight class at Mansfield Sr. and Clay will advance to the District at Cleveland State University

Division I District Tournament – February 21 & 22, 2014

Cleveland State University
Woodling Gym
2121 Euclid Ave
Cleveland, OH 44115

District I Manager:  Dan Ransom
B: 440-724-9036
email: dransom@lorain.k12.oh.us

 

Division II Sectional Tournament – February 14 & 15, 2014              

(Madison, Clear Fork, Lexington to Medina)

Stroh Center, BGSU, Bowling Green, Ohio,  1535 East Wooster St., Bowling Green, Ohio 43403

Ben Spence, Mgr.  B: 419-372-7055; C: 419-308-0834; E-mail: bspence@bgsu.edu

 

North Sectional:  Central Catholic (Toledo), Wauseon, Oak Harbor, Columbian, Upper Sandusky, Napoleon, Sandusky, Galion, Celina, Rossford, Maumee, Elida, Ontario, Port Clinton, Rogers (Toledo)

South Sectional: Perkins, Clyde, Defiance, Bath, Wapakoneta, Bellevue, Norwalk, Bryan, Shawnee, St. Marys, Bowling Green, Fostoria, Kenton, Shelby, Scott (Toledo)

 

Four from each weight class at North and South Sectionals will advance to the District at BGSU.

 

Division II District Tournament –   February 21 & 22, 2014

Stroh Center, BGSU, Bowling Green, Ohio,  1535 East Wooster St., Bowling Green, Ohio 43403

Ben Spence, Mgr.  B: 419-372-7055; C: 419-308-0834; E-mail: bspence@bgsu.edu

 

Four from each weight class will advance to the State Tournament at The Ohio State University

 

Division III Sectional Tournament - February 14 & 15, 2014

 

Carey High School, 357 E. South St., Carey, 43316

Kent Asher, Mgr., B: 419-396-7638; H: 419-396-7380; Fax: 419-396-3158; E-Mail: kent_a@careyevs.org

 

Schools:  Arcadia, Bucyrus, Calvert, Carey, Cory-Rawson, Hopewell-Loudon, Liberty Benton, McComb, Mohawk, Riverdale, St. Joe, St. Wendelin, & Van Buren (13)

 

Millbury Lake High School, 28080 Lemoyne Rd.; Millbury, 43447

Lee Herman, Mgr., B: 419-661-6643; Fax: 419-661-6657; Email: lherman@lakeschools.org

Schools:  Cardinal Stritch, Danbury, Eastwood, Elmwood, Gibsonburg, Genoa, Lake, Lakota, North Baltimore, Northwood, Ottawa-Glandorf, Otsego, Patrick Henry, Toledo Christian & Woodmore(15)

 

 

Plymouth High School, 400 Trux St, Plymouth 44865

Fritz JaQuay , Mgr., B: 419-687-8200; Fax: 419-687-8175; E-Mail: jaquay.fritz@plymouth.k12.oh.us

Schools: Buckeye Central, Crestview (Ashland), Edison, Huron, Margaretta, Monroeville, New London, Plymouth, Seneca East, South Central, St Paul, St. Mary’s (Sandusky), Western Reserve, & Willard (14)

 

Archbold High School, 600 Lafayette St., Archbold, 43502.

Brian Becher, Mgr., B: 419-576-0230; Fax: 419-445-8536; E-Mail: bbecher@archboldschools.org

 

Schools:  Antwerp, Archbold, Ayersville, Delta, Evergreen, Edgerton, Fairview, Hicksville, Liberty Center, Montpelier, Paulding, Tinora & Swanton (13)

 

Four from each weight class will advance to the District at BGSU.

 

Division III District Tournament -   February 21 & 22, 2014

Stroh Center, BGSU, Bowling Green, Ohio,  1535 East Wooster St., Bowling Green, Ohio 43403

Ben Spence, Mgr.  B: 419-372-7055; Cell:  419-308-0834; E-mail: bspence@bgsu.edu

 

Four from each weight class will advance to the State Tournament at The Ohio State University

 

 

Division III Sectional Tournament - February 14 & 15, 2014

 

Lima Central Catholic High School, 720 S. Cable Rd., Lima45805

Ron Williams, Mgr., B: 419-223-2411; C: 419-303-2773; Fax: 419-222-6933; E-Mail: rwilliams@lcchs.edu

 

Schools: Ada, Allen East, Bluffton, Coldwater, Columbus Grove, Fort Recovery,  Jefferson, LCC, Lincolnview, Parkway, St Johns (Delphos), Spencerville, Van Wert, & Wayne Trace (14)

 

Four from each weight class at LCC will advance to the District Tournament at Hobart Arena in Troy, Ohio.

 

Division III District Tournament – February 21 & 22, 2014

Hobart Arena, Troy, Ohio; 255 Adams Street, Troy, Ohio 45373;  Hobart Arena Phone Number: 937-339-2911

Joy Manning; Mgr., School Address- 1200 Far Hills Ave., Dayton, Ohio 45419
School Phone: 937-297-5342; E-Mail: manning.joy@oakwoodschools.org

Four from each weight class will advance to the State Tournament at The Ohio State University